A betegszoba kialakítására érdemes nagy hangsúlyt fektetni, hiszen szerettünk az ideje nagy részét ebben a helyiségben fogja tölteni. Éppen ezért fontos, hogy az ápolt otthonosan és biztonságban érezze magát de ugyanennyire kiemelt szempont, hogy a szoba berendezése megkönnyítse a beteg ellátását is.
A szoba kialakításánál a beteg egyedi igényeit kell figyelembe venni. Azonban vannak általános szempontok:
- Amennyiben szerettünk teljesen ágyhoz kötött, önellátásra képtelen vagy mozgásában folyamatos segítséget igényel, akkor az ágyat úgy helyezzük el, hogy két oldalról körüljárható legyen, hiszen így könnyebb a betegellátás. Javasolt, hogy a fejvég legyen a falig feltolva, mert ágyban való felültetésnél a betegünk hátát a falnak tudjuk támasztani párnák segítségével.
- Teljes ellátásra szoruló betegnél használjunk az ágy két oldalán leesés gátló ágyrácsokat.
- Amennyiben lehetőségünk van rá, önellátásra képtelen betegek esetében érdemes kórházi ágyat vásárolni vagy bérelni, hiszen az ilyen típusú ágyakon eleve van leesésgátló ágyrács, több fokozatban emelhető, állítható a háttámla illetve a fekvő felület. A rajta található matrac kényelmes, vízhatlan, fertőtleníthető és elég kemény alappal rendelkezik ahhoz, hogy szüksége esetén újraélesztést végezhessünk rajta.
- A betegágy mellett helyezzünk el éjjeli szekrényt, amibe a folyamatosan használatban lévő dolgokat helyezzük (zsebkendő, pelenka, nedves törlőkendő, bőrápoló krémek, szemüveg, műfogsor, tárolóedény, gyógyszeradagoló és minden olyan eszközt, amit adott esetben a beteg szeretne vagy az ellátásához fontos).
- A szobába tegyünk hulladéktárolót illetve szennyestartót.
- A szoba wc-t vagy a karosszéket nehezen mozgó betegnél az ágy közelében helyezzünk el.
- Ne használjunk a szobában szőnyeget, mert balesetveszélyes és nehezen tisztítható.
- Helyet kaphat egy tv vagy rádió is, így betegünk az egyedül töltött órákban sem fog unatkozni, nem érzi magát magányosan.
- A szobát érdemes naponta többször átszellőztetni.
- Éjszakai fényt biztosítsunk önellátásra képes és képtelen szerettünk számára is.
- Az éjjeli szekrény tetejére könnyen elérhető távolságra tegyünk az ápolt számára folyadékot, ezzel is ösztönözve a megfelelő folyadékbevitelre.
- Amennyiben betegünk szemüveget visel, azt is helyezzük könnyen elérhető távolságra.
- Jól látható helyen legyen egy nagyobb számlappal ellátott óra, az idős betegek gyakran megkérdezik mennyi az idő.
- Készítsünk elérhető helyre néhány papírzsebkendőt.
- Az otthonos, nyugodt hangulat eléréséhez tegyünk képeket a szobába a családról, unokákról, házi kedvencekről.