A cukorbetegség ijesztő, de kordában tartható betegség. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfőbb tanácsokat, segítendő a cukorbeteg és hozzátartozói mindennapjait.
Nagyon fontos megértenünk, hogy a cukorbetegség tényét nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Érthető az ijedelem és a tagadás is, ám ezek egyike sem segít, szakértőink és az ápoljotthon.hu oldal azonban igen.
A cukorbetegség lényege, hogy az inzulin, a hasnyálmirigy egyik alapvetően fontos hormonja hiányzik a szervezetből, vagy jelen van ugyan, de hatását nem fejti ki megfelelően.
A kezdődő cukorbetegség tünetei között szerepelhet:
- szomjúság
- fáradékonyság
- hirtelen fogyás
- zsibbadó végtagok
- lassan gyógyuló sebek.
Ha ezeket tapasztaljuk, gyanakodjunk és forduljunk orvoshoz. Sok esetben, ha időben tudjuk kezelni a betegséget, a súlyos szövődmények elkerülhetőek, illetve kevésbé lesznek hatással az életminőségére.
A cukorbetegség okozhat
- látásromlást, vakságot
- fekélyeket
- végtag amputációt
- keringési elégtelenséget
- agyi történéseket
- magas vérnyomást
- vesekárosodást, stb…
Ám ha a betegek együttműködnek az orvossal és otthoni körülmények között a segíteni akaró hozzátartozókkal, akkor mindezen veszélyek jelentősen csökkenthetők.
Tanácsok az otthoni gondozáshoz
A cukorbetegség kezelésének három fő összetevője az alábbi:
- étrend
- életmód (fontos a mozgás)
- gyógyszeres kezelés, súlyosabb esetben inzulin.
Ezeket egyszerre, együtt kell alkalmazni! Önmagában a gyógyszer nem eredményez normál vércukorszintet, ehhez szükség van a diétára és a mozgásra egyaránt.
Meg kell tehát érteni, hogy a cukorbetegek nem kerülhetik el az életmódváltást, ahogyan a gyógyszeres terápiát és a szövődmények rendszeres szűrését sem.
Étkezés esetében a fő vezérelv: többször keveset, tartsuk be, hogy hányszor és mennyit ehetnek.
A mozgás esetében naponta 20 perc séta vagy kerékpározás már nagyon nagy segítség a szervezetnek. A gyógyszeres terápia előírásainak pontos követése nem kérdés, be kell tartani az orvos utasításait!
Gondozásba vétel, kontroll vizsgálatok
Bármilyen kérdés, probléma esetén forduljon háziorvosához vagy a cukorgondozó központokban (vármegyei kórházak), illetve cukorgondozó szakrendeléseken (városi kórházak) dolgozó szakemberekhez. Érdemes a legközelebbi szakrendelés telefonszámát, címét számon tartani.
A gondozásba vétel: általában 3 havonta vagy az orvos által kért időpontban kell a betegnek felkeresni a cukorgondozót, ahol egyeztetnek az orvossal a terápiáról a további kezelésekről.
Egyéb szűrések: mivel a cukorbetegség számos szövődménnyel járhat, ezért érdemes időnként szemészeti, bőrgyógyászati, urológiai és nephrológiai vizsgálaton részt venni.
Apróságnak tűnik, de nem az: a cukorbetegeknél fontos a testápoló krém használata, a helyes körömvágás, kényelmes papucs/cipő használata, ami védi és nem nyomja a lábat. Fontos annak az ellenőrzése is, hogy nem keletkezett e seb/hólyag, bőrkeményedés a lábon. Ezekre mindig érdemes odafigyelni.