Étrendi ajánlás reflux betegség esetén

A reflux betegség (gastrooesophagealis reflux, GERD) hátterében a tápcsatorna felső részének összetett működési zavara áll. A gyomor/nyombél tartalma a nyelőcsőbe kerülve visszacsurog, ezáltal tüneteket eredményez és a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladását is okozhatja.

A tünetei lehetnek enyhék és súlyosak is és igen változatosak. Típusos tünet: savas vagy keserű szájíz, nyelőcső-gyomorégés, nyelőcső nehezítettség, fogzománc károsodás, fogínygyulladás, rekedtség, fülfájás, asztmaszerű tünetek – köhögés, ziláló légzés.

A betegség kialakulásának fő oka az alsó nyelőcső záróizom csökkent működése, de számos tényező, gyakran társulva is szerepet játszhat. Ilyen: gyógyszerek, dohányzás, alkoholfogyasztás, telt gyomorral való lefekvés, fokozott gyomorsavtermelés, rekeszsérv, terhesség, szűk ruházat és bizonyos ételek, italok (csokoládé, kávé, zsíros, fűszeres ételek, hagyma, fokhagyma, paradicsom).

A táplálkozási és életmódbeli tanácsok betartása jelentős mértékben csökkentheti a reflux kialakulásának kockázatát és a már kialakult tüneteket is mérsékeli.

Étrendi kezelés

Az étrendi kezelés magába foglalja a kívánt testsúly elérését és megtartását, a megfelelő táplálkozási szokások kialakítását, életmódváltást.

Étrendi kezelés főbb szempontjai:

– Étkezési ritmus kialakítása

A napi két vagy háromszori kiadós étkezés helyett naponta legalább ötször, de akár hatszor is kevesebb mennyiségű étel elfogyasztása javasolt. Lehetőleg azonos időpontokban, ülve, nyugodtan, közben ne végezzen semmilyen más tevékenységet (olvasás, tv nézés), hagyjon fel az étkezések közötti nassolással!

Az étkezések után 2-3 órán belül ne feküdjünk le, és ha lehet lehajlással, emeléssel járó munkát se végezzünk.

– Az étrend tápanyag összetétele

Az energiatartalom mellett elsősorban a zsírbevitelt kell szigorúan korlátozni. Zsírszegénységet biztosíthatunk egyrészt a felhasznált élelmiszerek gondos válogatásával, másrészt a konyhatechnológiával. Zsiradék jellemzően a húsokban, húskészítményekben, tejtermékekben található. Teljesen hagyjuk ki az étrendből a zsírban gazdag élelmiszereket. Pl.: szalonna, tepertő, szalámifélék, sertészsír, baromfizsír, zsíros húsok, tejszín, vajkrém, magas zsírtartalmú margarinok, vaj.

A fehérje bevitel mértéke az életkornak és az egészségi állapotnak megfelelő legyen. Az étrend fehérjebő és zsírszegény. Zsírszegény fehérjeforrások a zsírszegény húsok, – felvágottak, zsírszegény tejtermékek. A fehérjék lekötik a gyomorsavat és emellett fokozzák a nyelőcső záróizmának összehúzódását. Fogyaszthatunk növényi vagy állati eredetű fehérjéket is csak fontos szem előtt tartani, hogy az adott élelmiszer zsírszegény legyen.

Az egészséges táplálkozás irányelveit figyelembe véve fontos az étrend megfelelő rost és vitamin tartalma. Előnyben kell részesíteni a rostban gazdag készítményeket pl.: barna kenyér, rozskenyér, teljes kiőrlésű és korpás termékek. A megfelelő rost és folyadék bevitel segíti az emésztést és teltségérzetet biztosít.  A puffasztó ételek viszont kerülendőek! Pl.: bab, borsó, káposzta.

Az étrend alapját a zöldségek, főzeléknövények, gyümölcsök adják.

Kerülendő továbbá minden hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszer pl.: cukor, méz, csokoládék, sütemények, tömény édességek.

Folyadékfogyasztásra elsősorban ivóvizet ajánlunk, de fogyaszthat mesterséges édesítőszerrel készített teákat, gyógyteákat, limonádét, turmixitalt, frissen préselt gyümölcs- és zöldségleveket, üdítőitalt (light), sőt zsírtalanított üres húslevest, zöldséglevest. Jó tudni, hogy a langyos folyadékok csökkentik az étvágyat, illetve az éhségérzetet.

– Élvezeti szerek:

A szénsavas italok, alkohol, fogyasztása kerülendő.

Kávé és a koffein tartalmú élvezeti szerek fogyasztását is mellőzni kell.

Dohányzás elhagyásával, vagy mérséklésével is nagy eredményt érhetünk el.

Ha valamilyen élelmiszer panaszt okoz, azt feltétlen ki kell zárni az étrendből!

Fontos a rendszeres testmozgás, mely elősegíti a jó közérzetet, biztosítja és normalizálja a testsúlyt.

Konyhatechnológia

A megfelelő nyersanyag válogatás mellett fontos a megfelelő konyhatechnológia alkalmazása. Zsírszegény ételkészítési technikákat kell alkalmazni:

  • húsoknál: főzés, párolás, aromás párolás, grillezés, roston-, teflonban-, alufóliában-, sütőzacskóban-, cserépedényben sütés, mikrohullámú sütő használata. Csökkentett mennyiségű zsiradék felhasználásával, zsírszegény nyersanyagból készítsék.
  • zöldségeknél, főzelékeknél: leggyakrabban párolni, főzni, nyersen, salátának, párolt zöldköretnek, ritkábban habart vagy rántott főzeléknek készítsék. A salátára kefires, joghurtos öntetet vagy édesítőszerrel készült ecetes öntetet tegyenek, a habarást kefirrel, joghurttal végezzék.
  • sűrített levesek helyett inkább fogyasszanak egyszerű (rántás nélküli) leveseket. A leves fokozza a jóllakottság érzését.
  • bő zsiradékban sütést, tejfölös habarást, majonézes öntetet ne alkalmazzanak

Az étrend nem egyhangú és nem íztelen. A megszokott fűszerek, ízesítők használhatóak, viszont célszerű korlátozni a só bevitelt, mivel vizet köt meg a szervezetben, és a vérnyomás emelkedését is elősegítheti.  A csípős fűszerek fokozhatják az étvágyat, használatuk nem javasolt.

Gyakorlati tanácsok

  • az esti étkezés kalória tartalma alacsony legyen, mert az anyagcsere az esti időszakban lassabb; utolsó étkezés időpontja kb.: 17-18 óra
  • a tünetmentesség elősegítésére és a nyugalmas alvás biztosítása érdekében ajánlott az ágy feji végét megemelni 15cm-el
  • „divatos” diétás programok kerülése (egyoldalú tápanyagbevitel)
  • ne tegye ki az összes ételt az asztalra, kis tányérra szervírozzon, ne vegyen 2x, alaposan rágja meg a falatokat, tüntesse el a nassolni valókat
  • soha ne menjen éhesen vásárolni, készítsen listát a vásárlandó termékekről, figyeljék a termékek energia-, zsír-, cukortartalmát, és az alacsonyabb értéket tartalmazót válasszák
  • túlsúly esetén javasolt a testtömeg csökkentése
  • a hagyományos „magyaros” ételek is elkészíthetők zsírszegény nyersanyagokból, kevesebb zsiradék felhasználásával és az erős fűszerezés elkerülésével
  • az étrend megfelelő kialakításához szükséges étkezési napló vezetése

Az étrend egyénenként is változhat attól függően, hogy mennyi sav termelődik a gyomorban, így fontos a személyes konzultáció dietetikussal a személyre szabott étrend összeállításánál.

Az étrendben javasolt és kerülendő nyersanyagok

AjánlottKerülendő
Pékáru, tésztaféle, rizs
fehér, félbarna / korpás kenyér (állapottól függően másnapos vagy pirított formában), kifli, zsemle, kalács, háztartási keksz, durum és hagyományos száraztészták, rizs. Ajánlott a zabkása fogyasztása, amely megfőzve nyákos állagának köszönhetően jótékony hatású, mert bevonja a nyálkahártyát és megvédi a gyomorsav maró hatásától. Bevezethetjük étrendünkbe az alternatív gabonákat mint pl.: hajdina, köles, amaránt, quinoafriss – meleg kenyér és pékáru, magas rosttartalmú olajos magvakkal készült kenyerek, müzli szeletek, fűszeres főtt tészták
Húsok – húskészítmények
csirke, borjú, sovány sertéshús, pulyka, hal, sovány felvágottak (gépsonka, baromfi-, pulykafelvágott stb.)erősen sült, pirított, rántott, füstölt húsételek, zsíros húsok, hízott liba, kacsa-, sertéshús, füstölt szalonna, kolbászáruk, téliszalámi, disznósajt, stb.
Tojás
lágy tojás, tükörtojás (teflon serpenyőben)hagymás-, szalonnás rántotta, majonéz, kaszinótojás
Tej és tejtermékek
A tej fokozhatja is a gyomorsósav elválasztását, ezért a tej ajánlása egyénre szabottnak kell lennie. Ajánlott: egyéni tűrőképesség figyelembe vételével, tej, tejföl, joghurt, kefir, író, krémsajtok, túró natúr vagy ízesített formában (tejfölös túró, kefires túró), sovány és félzsíros sajtok, madártej, sodók, pudingoktúlédesített tejtermékek pl.: cukrozott tejsűrítmény, füstölt-, túlérett-, penészes sajtok, csípős és natúr juhtúró, hagymás fűszeres körözöttek
Zsiradékok
vaj, margarinok, hidegen sajtolt növényi olajokliba-, kacsazsír, pecsenyezsír, szalonna, tepertő, erősen hevített zsírok
Zöldségek és szárazhüvelyesek
   fás és puffasztó zöldségfélék pl.: káposzta, kelkáposzta, savanyú káposzta, erős paprika, hagyma, lecsó, túl savanyú és csípős, ecetes savanyúságok
AjánlottKerülendő
Gyümölcsök és olajos magvak
hámozott alma, őszibarack, mandarin, narancs, banán, meggy, cseresznye, kompót formájában is brokkoli, karfiol, kínai kel, kelbimbó, karalábé, sóska, paprika, paradicsom, retek, uborka, póréhagyma, zöldhagymanagyobb mennyiségben fogyasztva – aprómagvas (pl.: málna, eper, ribizli, szeder), csonthéjas (dió, mogyoró, sós mogyoró, mandula), magas rost tartalmú gyümölcsök. Itt is a mennyiséget és az egyéni tűrőképességet szem elől tartva.
Fűszerek
só és cukor mértékkel, borsikafű, édesnemes paprika, citromlé, petrezselyem, kapor, köménymag, majoránna, bazsalikom, kakukkfű, babérlevél, fahéj, vanílianagyobb mennyiségben hagyma, fokhagyma, torma, fekete és fehérbors, csípős paprika, mustár, ketchup, piros arany, erős szószok, mártások, fűszerkeverékek
Édességek, sütemények
piskóták, másnapos vagy pirított kalácstúl édes sütemények, cukorkák, méz, karamell, grillázs, törökméz, tömény szörpök
Italok
szűrt gyümölcs, és zöldséglevek, szénsavmentes ásványvíz, hidrogén karbonátos gyógyvizek pl.: Salvus víz, Anna-, Zsóry forrás gyógyvizei, valamint fájdalomcsillapító és görcsoldó hatása miatt a Gellért-, Lukács-, Rudas- és Császárfürdő gyógyvizeierős fekete tea, rostos gyümölcslevek, szénsavas ásványvíz.  Az alkohol minden formában tilos! A kávé fokozza a gyomorsósav elválasztását, a dohányzás pedig negatívan befolyásolja a fekély gyógyulási hajlamát.